Embed

Soluk Alma

  SOLUK ALIP VERME

1. Soluk alıp vermenin önemi

nedir? Soluk alarak havadaki hangi

maddeyi vücudumuza almayı

amaçlıyoruz?

2.Uzun süre suyun alt›nda

kalan dalgıçlar, hava ihtiyaçlarını

nasıl karşılarlar?

3.Astronotlar, uzayda

neden özel bir elbise giyerler?

Vücudumuz, canlılığını sürdürebilmek için birçok faaliyeti devamlı olarak yapar. Yaşamının her anında yaptığımız soluk alıp verme işlemi de bunlardan birisidir.Derin bir soluk aldığımızda ne hissederiz?Soluk alıp verirken hangi yapı ve organları kullandığımızı düşündünüz mü? Soluk alıp verme deyince aklımıza gelen ilk organlar, ağzımız ve burnumuzdur. Ancak ağzımız soluk alıp verme organı değildir. Koku alma organımız olan burun,aynı zamanda soluk alıp verme organı olarak da görev yapar. Burnumuz tıkandığında hava alış verişini ağız yoluyla yapmak zorunda kalırız. Burnumuzdan soluk almamız daha sağlıklıdır. Çünkü burnumuzdaki kıllar ve sümüksü sıvı  havadaki toz ve mikropları tutar ve akciğerlerimize gitmesini engeller. Burundan soluk almanın bir diğer yararı da soluduğumuz havanın ısıtılması ve nemlendirilmesidir.

smileysmileysmileysmileysmiley

Yiyecekler yemek borusuyla mideye; soluduğumuz hava ise soluk borusuyla akciğerlerimize iletilmektedir. Bir kavşağa gelen arabalar, burada gidecekleri yöne doğru hareket eder. Böylece gitmeleri gereken yere ulaşırlar. Yutak da bir kavşak gibidir. Burundan alınan hava yutaktan geçerek akciğerlere gider. Ağızdan alınan besinler yutaktan geçerek mideye gider.Gırtlak, soluk borusunun başlangıç kısmıdır ve yutaktan gelen havayı  soluk borusuna iletir.Gırtlak, besin yutma dışında her zaman açıktır. Sadece yiyecekleri yutma sırasında soluk borusuyla birlikte yukarı kalkar ve soluk borusunun giriflinin kapanmasına yardımcı olur. Bu  sırada çok kısa bir süre de olsa soluk alıp verme durur.Parmağımızı boynumuzun ön kısmında küçük bir çıkıntı şeklinde olan gırtlağa koyup yutkundunduğumuzda,soluk borusunun yukarı doğru hareketini hissedebiliriz..Hava soluk borusundan sonra akciğerlere gelir. Ağaç gövdesinin ince dallara ayrılması gibi soluk borusunun uzantısı olan ince borucuklarda akciğerlerin içine dağılır.  

Soluk alınca akciğerlerimiz havayla dolar ve göğüs kafesimiz genişler. Havanın akciğerlere dolabilmesi için akciğerlerimizin altında bulunan diyafram adı verilen kasın yardımı gerekir. Bu kas, ters çevrilmiş çay ıtabağuna benzer.Soluk aldığımızda diyafram aşağı doğru düzleşir. Bu sırada göğüs kafesimiz, dışarı doğru genişleyerek soluduğumuz havanın akciğerlerimize girmesi için yer açılmasını sağlar. Soluk verirken göğüs kafesi ve diyafram eski hâline döner. Göğüs kafesimiz daralır. Böylece akciğerlerimizdeki hava dışarı verilir.

 MERAK EDİYORUM...Soluk alıp vermeden hayatımızı devam ettirebilir miyiz?

Birkaç gün yemek yemeden yaşayabiliriz.Ancak soluk alıp vermeden birkaç dakikadan fazla yaşayamayız.Soluk alarak akciğerlerimize gönderdiğimiz hava yaşamımız için çok önemlidir.Tüm yaflamsal faaliyetlerimiz için enerjiye ihtiyacımız vardır. Örneğin, kasların ve kemiklerin hareket etmemizi sağlamaları için enerji gereklidir. Bu enerjiyi,aldığımz besinlerden sağlarız. Besinlerdeki enerjiyi açığa çıkarabilmemiz için havadaki oksijene ihtiyacımz vardır. Soluk aldığımızda havadaki oksijen akciğerlerimizden kana geçer.

 

 

 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !